A bemutatott várak mindegyike egy-egy fontos történelmi periódus reprezentánsa, több éves kutatásoknak köszönhetően történetük jól ismert, s egykori képük hitelesen rekonstruálható. A várak régészeti feltárásain előkerült, hat különböző hazai közgyűjtemény tulajdonában lévő eredeti tárgyakból bemutatott reprezentatív válogatás bepillantást nyújt a várfalakon belül zajlott egykori élet több területére. A korszak különböző fegyvertípusai, várvédő- és ostromló eszközei mellett érzékletes képet kaphatunk a sokszor főúri rezidenciákként is funkcionáló hajdani erősségek fényűző berendezéseiről, s a hétköznapokra jellemző anyagi kultúra tárgyairól egyaránt. A vitrinekben megtekinthető tárgyak jelentős része első alkalommal került kiállításra. A kiállítás utolsó egységeként megtekinthető Régi váraink új fényben című dokumentumfilm látványos animációs megoldásokkal, közérthető módon foglalja össze a középkori Magyarország várépítészetét.

[/pb_text][/pb_column][/pb_row]