2015. május 29., 10.30 – 10.50: Homonna László informatikus

Lelőhelyfelderítés fémdetektorral

A régészeti leletfelderítés legáltalánosabb eszközének számító fémdetektor gyakorlati alkalmazásával, a módszer lehetőségeivel, korlátaival és a régészeti feltárásokon betöltött szerepével ismerkedhetnek meg az érdeklődők.

2015. május 29., 10.50 – 12.00: Gécziné Nagy Mária, múzeumpedagógus

Középkori barangolás a Középkori várak – virtuális vártúrák című kiállításban (tárlatvezetés)

2015. május 29., 14.00 – 16.00: Dr. Ringer István, főosztályvezető, régész

Régészet a terepen

A sátoraljaújhelyi vár több év óta zajló tervásatásának eredményeit, a régészeti terepi munka fortélyait ismerhetik meg a látogatók a védett régészeti lelőhelyen. Várhegy, feltárási terület, Sátoraljaújhely

2015. május 30., szombat, 10.00 – 10.15: Jászter Beáta, előadó

Felolvasás Móra Ferenc: Utazás a föld alatti Magyarországon című könyvből

Móra Ferenc közismert regényének ma is aktuálisnak tartható fejezetei érzékletesen mutatják be a magyar föld régészeti leletekben páratlan voltát, a régészeti munka menetét, társadalmi szerepét, megítélését.

2015. május 30., 10.15 – 10.45: Lukács József, régész (Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ)

Lelőhelyfelderítéstől az ásatásig (előadás)

Az előadás során az érdeklődők megismerkedhetnek a nagyberuházásokat megelőző régészeti feltárások előkészítő munkálataival, a lelőhely felderítés, terepbejárás, előzetes műszeres vizsgálatok (geofizikai módszerek) gyakorlatával.

2015. május 30., 10.45 – 11.15: Szilágyi Krisztián, régész (Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ)

Nagyberuházásokat megelőző régészeti feltárások napjainkban (előadás)

Az előadás bemutatja, milyen módszerekkel dolgoznak nagyfelületű feltáráson a régészek, az érdeklődők bepillantást nyernek a terepi munka kulisszatitkaiba, nehézségeibe és örömeibe.

2015. május 30., 11.15 – 11.45: Tóth Gyula, restaurátor

Szemétből műtárgy – a régészeti kerámialeletek útja a feltárástól a kiállításig (előadás)

Magyarország egyik legtapasztaltabb szilikát restaurátora bemutatja a régészeti kerámialeletek restaurálásának fortélyait, a restaurátori szakma mesterfogásait, interaktív bemutatóval, foglalkozással egybekötve

[/pb_text][/pb_column][/pb_row]